O NÁS

Obsazení:

Jindřich Černohorský – kytary, zpěv, foukací harmonika
David Prokopec – klávesy
Miroslav Krátký – el. kytara, zpěv
Robert Prokopec – bicí, perkuse, zpěv
Jaromír Říha – basová kytara, zpěv

 

Jindřich Černohorský

Jindřich Černohorský je kytarista, zpěvák a skladatel, který se zamiloval do kytary ve svých 13 letech. Jeho otec byl klasický kytarista milující Andrése Segoviu, Francesca Tárregu, Heitora Villa-Lobose a samozřejmě Johanna Sebastiana Bacha. Žel nikdy neviděl svého syna hrát na kytaru. Zemřel v 55 letech. Nedlouho po této tragické události vzal Jindra do ruky tátovu kytaru na kterou hraje některé písně na svých koncertech i dnes. Po zvládnutí základů se věnoval jako samouk klasické kytaře a šel ve šlépějích svého otce. Ale už ve svých 17 letech začaly první pokusy napsat vlastní písně. O rok později, kdy mu byla vyplacena pojistka za smrt tatínka, Jindra neváhal a zakoupil si v tehdejším Tuzexu svou první elektroakustickou kytaru Wahsburn. Vždy jej lákala práce se slovy a toužil textovat své písně. Ale nebyl nikdo, kdo by jej to naučil a tak zkoušel a zkoušel. Dnes je mnohými uznáván za skladatele, který má co říct a jeho písně jsou malými básněmi. Do roku 2012 působil v řadě kapel, které téměř vždy hrály jeho tvorbu. V jeho životě najdeme období blues, rocku i worship. Rok 2013 byl přelomový. Rozhodl se věnovat výhradně vlastní nové tvorbě a nabídnout své písně široké veřejnosti. Setkal se s Petrem Mlíchem a Štěpánem Plickou a to byl základ dnešní kapely. Po několika vítězstvích v Oblastních kolech Porty a účasti v Národním finále Porty v Řevnicích a Mezinárodním finále v Ústí nad Labem se rozhodli, že přenechají tyto soutěže mladým a začínajícím a budou se věnovat v maximální míře nové tvorbě a koncertování. V dubnu roku 2017 vychází jejich první CD s názvem Jindra Černohorský, které si vzal na starost známý producent Boris Carloff. Natáčeli v lednu 2017 v jeho studiu Soudevice v Praze. Na desku byla jako host přizvána i zpěvačka Jana Lota, kterou můžete slyšet v písni Vzpomínky. Dalším hostem byl kytarista Miroslav Krátký. A protože Mirkův cit pro harmonii a styl hraní kapele velice sedl a porozuměli si i lidsky, stal se Míra plnohodnotným členem. V roce 2019 došlo k velké personální obměně kapely. Odešel Petr Mlích a Štěpán Plicka a na jejich místo nastoupili David Prokopec na klávesy (syn Roberta) a Richard Hengel na baskytaru. Stalo se tak v době, kdy se kapela chystala rozjet přípravu nového CD. Ale ani tato změna nezastavila touhu vydat v roce 2019 druhé album a tak se v nové sestavě začali chystat na desku. 6. září 2019 nastoupili do nahrávacího studia Petra Michala ( MKP Production & Recording Studio) v Českých Budějovicích. Pro spolupráci si vybrali Petra Novotného, Petra Havrdu, Ivana Kurteva a Petra Michala (všichni Žalman a spol.) a vznikla tak velmi zajímavá deska, kterou si můžete koupit na koncertech, nebo ZDE.
V době  koronavirové pandemie vystřídal v kapele baskytaristu Richarda Hengela dlouholetý Jindrův kamarád  Jaromír Říha.
Jindra Černohorský hraje na kytaru Furch S 23 CR cut. Jeho druhou již zmíněnou kytarou je klasická kytara jeho otce od Františka Mettala z roku 1969. Oba nástroje má osazené snímačem L. R. Baggs Anthem. Na kytaře Furch používá struny struny Elixir Nanoweb .010 – .050 a na klasické kytaře struny Savarez.
Jako kombo, které na malých akcích používá také na zpěv, využívá BOSE L1 Compact.
Pedalboard:
Cry baby
Dynaverb (EBS)
Polytune 2 (T. C. Electronic)
Ekvalizér Fender
Ekvalizér Boss GE-7
Flashback (T. C. Electronic)
DI Box Fender
ABY channel switch Fender
T. C. Helicon Voicetone

 

David Prokopec

Miroslav Krátký

Mirek se s kytarou začal seznamovat ve svých 18 letech. Poprvné na sebe výrazněji upozornil v roce 1995 účastí v kytarové soutěži, ze které si odnesl zvláštní cenu poroty za minimum tónů. Od ostatních soutěžících se totiž odlišoval procítěnou interpretací. Ocenění mělo o to vyšší hodnotu, když členy poroty byly osobnosti jako Michal Pavlíček, Luboš Andršt, Radim Hladík nebo Dáša Andrtová Voňková.
Ve stejném roce startoval Michal Pavlíček svůj televizní pořad Na Kloboučku, kam Mirka na základě kytarové soutěže pozval. V jednom z prvních dílů tak měl Mirek příležitost účinkovat s Vlastou Redlem, Zuzanou Michnovou, Otou Balage a dalšími.
Několik následujících let se ještě věnoval působení v domovské kapele Samuel Crux, než hraní na kytaru zcela opustil. Po dlouhých sedmnácti letech se však na popud svého kamaráda a dřívějšího spoluhráče Roberta Prokopce k hudbě vrátil a jak sám říká, je šťastný, že to udělal. Mirek hraje na kytaru Fender American Deluxe Telecaster v odstínu white blonde, česky blondýna (odstín je důležitý!) Barvu zvuku dociluje pouze prostřednictvím celolampového komba, multiefekt Line 6 POD HD500x používá pro modulační efekty.
Je věrný strunám Elixír Nanoweb .009-.042. Poslouchá zejména kytarovou muziku. Z toho, co ho v poslední době nejvíce zaujalo by fanouškům Jindry Černohorského doporučil například amerického kytaristu Carla Verheyna a jeho album z roku 2016 Grand Design.

 

Robert Prokopec


Narodil se a žije pod Orlickými horami. Ve věku okolo 13–14 let, fascinován muzikou, začal objevovat kytaru a bicí. Tyto nástroje ho provázejí dodnes. Jako samouka ho nejvíc baví pravě cesta hledání a objevování. Nejdříve se věnoval výhradně rockové muzice. Po delší odmlce, kdy ho okolnosti donutily přestat hrát, se k muzice vrátil, ale tíhl postupně k náročnějším stylům jako je jazz, swing, funky apod. Jako bubeník je věrný značce Sonor. Ve volném čase se rovněž věnuje skládání hudby a svým vlastním hudebním projektům. Hudbu považuje za jakýsi vnitřní svět a únik z každodenního stresu. Má rád muziku Romana Dragouna, jinak si vybírá z různých žánrů cokoliv rezonuje s jeho vnímáním hudby.

 

Richard Hengel

Richard Hengel pochází ze Slovácka, které ve 26 letech opustil, aby se přestěhoval do Hradce Králové, kde se poprvé setkal s Jindrou Černohorským. Na baskytaru tou dobu hrál teprve 3 roky. Svoji první baskytaru zn. Slammer by Hamer si šel do obchodu koupit po návštěvě koncertu skupiny Kamelot v Hodoníně v roce 1999, aniž by před tím hrál na jakýkoliv hudební nástroj nebo se hudbě jakkoliv učil. Koncertem byl tak okouzlen, že si koupil baskytaru, sehnal si návody pro začátečníky, jak na to, a začal trénovat. Hrál, zkoušel, poslouchal mistry, učil se. Už na Moravě byl členem několika kapel, a to Horizont, SDU Jazz band, ElDorado. I dnes si, při návratu domů, se členy zmiňovaných kapel vždy rád zahraje. S Jindrou v Hradci Králové působili společně v kapele Bell Blues Band, také hrál v country triu spolu s Petrem Konečným a Šárkou Vavřínkovou a  ještě v Hradci působil i v Rolna country HK. V roce 2007 se přestěhoval z Hradce Králové na Vysočinu, do Golčova Jeníkova. Ani tam se svou baskytarou nezahálel a hrál v uskupení Hrůza Band. 2015 se zase stěhoval, tentokráte do Prahy, kde se oženil a dodnes působí v country skupině Rondel Band. Po mailu Jindry Černohorského, v dubnu 2019, a nějakých těch hudebních zkušenostech se rozhodl po 16 letech opět spojit s Jindrovou kapelou a už úspěšné vystoupení na festivalu Prameny v Nihově bylo kladnou odpovědí na otázku, jak spolupráce bude vypadat. Po  nahrávání CD ve studiu v Českých Budějovicích se těší na všechny další akce pro posluchače, které jsou plánovány a které budou následovat.

Mark Bass CMD 102P
Cort Action Jazz Bass 5 string